UzņēmumsAktualitātes

Veselīga konkurence – motivācija uzlabot savas profesionālās prasmes

Veselīga konkurence – motivācija uzlabot savas profesionālās prasmes

Sagaidot Latvijas simtgadi un par godu aizvadītajai Autotransporta darbinieku dienai, ko parasti atzīmē oktobra beigās, pašvaldības SIA “Ventspils reiss” godināja labākos autobusu vadītājus – Profesionālās meistarības konkursa uzvarētājus, ilggadējos konkursa organizatorus, kā arī citus uzņēmuma darbiniekus, kuru darbs veicinājis uzņēmuma izaugsmi.

Labāko darbinieku sumināšana uzņēmumā ir tradicionāla un dažādās nominācijās tiek organizēta jau daudzus gadus. Uzņēmumam ir pat savs Miljonāru klubiņš, kurā uzņem tos autobusu vadītājus, kas “Ventspils reisā” nobraukuši miljons kilometru, taču gada notikums Nr.1 ir autobusu vadītāju Profesionālās meistarības konkursa laureātu apbalvošana.

Šāds konkurss uzņēmumā pirmoreiz tika organizēts 2007. gadā, un vispirms tā mērķis bija atjaunot Autotransporta darbinieku dienu un tās tradīcijas, taču, laikam ejot, mērķi ir nedaudz mainījušies, akcentējot darbinieku profesionālo izaugsmi, kas balstīta uz trim vaļiem – apmācību, kontroli un veselīgu konkurenci. Diezgan daudzus gadus Ventspils reiss bija vienīgais pasažieru pārvadātājs, kas organizēja šādu konkursu, bet, tā kā labu pieredzi labprāt pārņem arī citi, šobrīd līdzīga veida pasākumus organizē prakstisi visi lielākie un nopietnākie pasažieru pārvadātāji, kuri apzinās savu atbildību pasažieru un arī darbinieku priekšā.

Profesionālas meistarības konkursa uzvarētājus Ventspils reisā nosaka, izvērtējot prakstiskās braukšanas iemaņas, veicot konkursa trasi, kurā autobusa vadītājiem jāparāda ar ikdienas darbu saistītas braukšanas prasmes – jāpiebrauc pie pieturas, jāiebrauc garāžā, jāpgriežas ierobežotā laukumā un tml., kā arī pārbaudot autobusa vadītāja zināšanas ceļu satiksmes noteikumos, kārtojot D kategorijas ceļu satiksmes noteikumu testu.

Pēc visu rezultātu apkopošanas tiek noteikti paši labākie gan absolūtajā (praktiskā braukšana un teorija kopā) vērtējumā, gan mazo un lielo autobusu grupā, gan starp brigādēm un arī teorijas testā. Atsevišķi tiek vērētas autobusu vadītājas  - sievietes, kuras pašlaik ir jau 10% no visiem uzņēmuma autobusu vadītājiem.

Šogad ieviesti arī citi jauninājumi – tiek apbalvoti labākie no tiem, kuri konkursā piedalās pirmo reizi, kā arī labākie starp tiem, kuri nebaidījās demonstrēt savas prasmes praktiskajā braukšanās ar palielinātas ietilpības autobusu. Jāpiezīmē, ka šāda autobusa vadīšanai nepieciešama patiešām augsta profesionālā meistarība, jo autobusa izmēri ir ievērojami lielāki nekā citiem autobusiem, līdz ar to arī manevrēt ir grūtāk.

Jurģis Jaunbelzējs

Darba stāžs Ventspils reisā – 1.3 gadi

Autovadītāja stāžs – 24 gadi

Pasažierus pārvadā – 14 gadus

2018. gada konkursā:

2.vieta lielo autobusu grupā,

3.vieta palielinātas ietilpības autobusu grupā

Lai gan Jurģis uzņēmumā strādā salīdzinoši neilgi, viņa izaugsme bija strauja. Jau ar pirmajā darba gadā autobusa vadītājs pierādīja, ka autobuss viņam klausa uz vārda. Būdams par savām prasmēm pārliecināts un vienlaikus arī gatavs dalīties pieredzē, šobrīd Jurģis kļuvis par kustības drošības instruktoru. Viņa pienākums ir apmācīt jaunos kolēģus, stažēt tos, kuri vēlas pakāpties pa karjeras kāpnēm, piemēram, no pilsētas maršrutiem pāriet uz starppilsētu pārvadājumiem, kā arī palīdzēt sagatavoties konkursam. Kolēģi Jurģi vērtē atzinīgi, un piebilst, ka apmācība vairs nav tikai teorētiski stāsti. Tieši otrādi, Jurģis labprāt sēžoties pie stūres un praktiski demonstrējot, kā, viņaprāt, labāk izbraukt to vai citu trases elementu. Tam nepieciešamas ne tikai labas braukšanas prasmes, bet arī spēja atzīt un analizēt savas kļūdas, lai no tām mācītos pats un skaidrotu tās arī citiem. Jurģis ar to tiek galā veiksmīgi.

Arī Ventspils reiss valdes priekšsēdētājs A.Lieģis atzīst, ka “Jurģis neapšaubāmi ir ieguvums uzņēmumam, jo daudzi autobusu vadītāji ir labi un profesionāli braucēji, taču ne visi prot un ir gatavi dalīties pieredzē tieši praktiski”.

Ilgonis Apfelbaums

Darba stāžs Ventspils reisā – 0.5 gadi

Autovadītāja stāžs - 41

Pasažierus pārvadā – 38

2018. gada konkursā:

2.vieta pirmziemnieku grupā,

4.vieta palielinātas ietilpības autobusu grupā

Uz jautājumu, ko viņš kā autobusa vadītājs domā par Profesionālās meistarības konkursu un tā nozīmi, Ilgonis atbild, ka atbalsta šāda konkursa rīkošanu, jo uzskata, ka viss, kas saistīts ar profesionālo iemaņu un zināšanu uzlabošanu, ir nepieciešams jebkuram.

Viņš arī atgādina, ka būtībā jau tas nav nekas jauns – arī savu darba gaitu sākumā Ventspils ATU – 6 piedalījies līdzīgos pasākumos. Toreiz gan neesot bijusi praktiskā braukšana, bet tikai teorija. Lai pārbaudījums nebūtu tik viegls un jautājumi nesakristu ar tiem, uz kuriem jāatbild autoskolas eksāmenā, speciāli esot sagatavoti grūtāki un specifiskāki jautājumi, kas vairāk bijuši saistīti ar situācijām šoferu ikdienas darbā. Un pārbaudītāji bijuši ne jau ATU darbinieki, bet gan tikuši pieaicināti pārstāvji no ceļu policijas (toreiz – milicija). Pirms darba Ventspils reisā 7 gadus strādājis citā pasažieru pārvadātāju uzņēmumā - Nordekā, kurā pārņemta Ventspils reisa pieredze profesionālas meistarības konkursa organizēšanā. Pats šo iniciatīvu uztvēris pozitīvu, Ilgonis tomēr atzīst, ka kolēģu attieksme pret to neesot bijusi viennozīmīga – bijuši tādi, kas konkursu uztvēruši ar sportisku azartu un izpratni, un arī tādi, kas uzskatījuši, ka tā ir neuzticēšanās viņiem.

Lai gan Ventspils reisā nostrādāts tikai pusgads, Ilgonis pozitīvi vērtē demokrātisko un lojālo attieksmi, ko no uzņēmuma puses jūt pret sevi kā darbinieku. Viņš īpaši izceļ iespēju plānot darba grafiku saskaņā ar ģimenes vajadzībām un hobiju – skriešanu, jo ne vienmēr dalībai sacensībās pietiek ar oficiālajām brīvdienām. Uzņēmuma atbalsts veselīgam dzīvesveidam un ģimenei, viņaprāt, ir ļoti nozīmīgs.

Teorija

1.Kapaspars Vēzis

2.Raimonds Briedis

3.Gunārs Pakārklis

Mazie autobusi

1.Aleksandrs Čaikovs

2.Vairis Kalniņš

3.Anželika Demida

Lielie autobusi

1.Kaspars Vēzis

2.Jurģis Jaunbelzējs

3.Gatis Grīnbergs

Absolūtais vērtējums

1.Gatis Grīnbergs

2.Māris Gūtmanis

3.Aigars Šēniņš

Palielinātie autobusi

1.Kaspars Vēzis

2.Pāvels Bessonovs

3.Jurģis Jaunbelzējs

Sievietes

1.Inga Uibo

2.Amželika Demida

3.Ilona Mangele

Konkursā piedalās pirmoreiz

1.Aigars Šeniņš

2.Ilgonis Apfelbaums

3.Aldis Pečerica

Komandu vērtējums

1.Mazliet riska

(Vēzis, Liepnbergs, Briedis)

2.Vienalga2

(Grīnbergs, Ozoliņš, Gūtmanis)

3.KLP

(Kalniņš, Lapiņš, Pitkevičš)

2018. gada labākais braucējs – Kaspars Vēzis

2018. gada labākā brigāde – Tālsatiksmes lielo autobusu brigāde (brigadieris A.Naudiņš)

2018. gada 26. novembrī