UzņēmumsAktualitātes

“Ventspils reiss” dalās pieredzē darbā ar praktikantiem

“Ventspils reiss” dalās pieredzē darbā ar praktikantiem

Iegūtās zināšanas, sēžot  skolas solā vai šobrīd jau dīvānā, apmeklējot tiešsaites lekcijas, nav pielīdzināmas zināšanām, ko cilvēks gūst, darot darbu. Pētījumi rāda, ka lekciju klausīšanās veido tikai 5% no mūsu zināšanām, bet darba darīšana jeb prakse – 75%. Domājams, ka procenti runā paši par sevi.

Kopš 2012. gada PSIA “Ventspils reiss” strādājuši vairāk nekā 30 praktikantu no dažādām Latvijas mācību iestādēm: Ventspils augstskolas, Latvija Universitātes, Ventspils Tehnikuma, Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma un citām. Pārsvarā prakses vietu uzņēmumā izvēlējušies topošie autoatslēdznieki -  gan puiši, gan meitenes - , kā arī citi topošo profesiju pārstāvji, piemēram, sabiedrisko attiecību speciālists.

Prakse dod iespēju praktikantiem izprast profesiju daudz vairāk nekā teorija grāmatās. Pieredzes stāstu klausīšanās, kā darbu dara citi, nevar pielīdzināt tai pieredzei, kad cilvēks darbu dara pats. Tā arī ir lieliska iespēja saprast, vai izvēlētā profesija ir sev tīkama. Praktikanti nav  vienīgie ieguvēji, strādājot uzņēmumā. Prakse ir izdevīga mācīšanās pieredze gan studentam, gan uzņēmumam. Bieži vien, gadu gadiem strādājot, ir grūtāk pamanīt lietas, ko darbā varētu mainīt un uzlabot. Ienākot uzņēmumā studentam, tas atnāk ar jaunām idejām un atziņām, lai darbu uzlabotu.

Prakses laikā “Ventspils reisā” praktikantiem tiek nodrošinātas visas tās iespējas, kādas ir uzņēmuma darbiniekiem: darba apģērbs, apdrošināšana, iespēja bez maksas nokļūt darba vietā un citas. “Ventspils reisa” vadība uzskata, ka par paveiktu darbu, īpaši, ja tas ir darīts pēc labākās sirdsapziņas, ir jāsaņem alga, tāpēc uzņēmumā par darbu prakses laikā tiek arī maksāts.

 Ne visi studenti “Ventspils reisā” uzturas tikai dažus mēnešu, daži  no praktikantiem kļuvuši par uzņēmuma svarīgiem, neatņemamiem darbiniekiem jau vairākus gadus. Viens no šādiem darbiniekiem ir Raitis Akmens, kurš pirms 15 gadiem sācis savas autoatslēdznieka prakses gaitas. Raitis, sevi pierādot kā labu un uzticamu darbinieku, pēc prakses palicis strādāt uzņēmumā un “Ventspils reisā”  jau strādā 13 gadus. Jau pirmajos darba mēnešos viņš apmācīja praktikantus, to arī viņš dara vēl šodien. Interesanti, ka bērnībā autoatslēdznieks sapņojis kļūt par autobusa vadītāju, bet tagad rūpējas par to, lai autobuss bez aizķeršanās varētu nonākt galapunktā.

Protams, darbs ar praktikantiem ne vienmēr ir rozēm kaisīts, gadās arī tā, ka kāds  lielāko dienas daļu apzināti bijis nepamanāms un neizdarījis sev uzticēto darba pienākums vai arī darba devējam uzmetis īgnu skatienu, kad palūgts strādāt. Lai arī cik klišejiski tas izklausās, šādas situācijas ir izaicinājums uzņēmumam un iespēja attīstīties – izprast lietas, kas vadīšanas stilā būtu jāuzlabo, kā labāk apmācīt darbinieku, lai tas būtu ieinteresēts savu karjeru attīstīt uzņēmumā.

2021. gada 23. jūlijā