UzņēmumsAktualitātes

Vai autobusa vadītājam jāmaksā pasažiera vietā?

Vai autobusa vadītājam jāmaksā pasažiera vietā?

Pēdējā laikā “Ventspils reisa” autobusu vadītājiem aizvien biežāk nākas saskarties ar situāciju, kad bērniem, kuri sabiedrisko transportu izmanto vieni ( bez vecāku pavadības), iekāpjot autobusā, nepietiek vai vispār nav naudas, lai iegādātos braukšanas biļeti.

Šādās reizēs autobusa vadītājs kļūst par situācijas ķīlnieku.

Arī skolas vecuma bērnam iegādātā braukšanas biļete ir vienīgais dokuments, kas apliecina tiesības izmantot sabiedrisko transportu. Tāpēc bērns bez biļetes, tāpat kā pieaugušie, uzskatāms par bezbiļetnieku. Pieaugušos pasažierus iespējams autobusā neuzņemt, bet rīcību attiecībā uz bērniem regulē Ministru kabineta noteikumi Nr.599 Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtība. Tajos iekļauta norma, ka  bērnu vecumā līdz 15 gadiem drīkst izsēdināt no sabiedriskā transporta tikai tad, ja viņš tiek nogādāts tuvākajā policijas iecirknī.

Kā rīkoties autobusa vadītājam? Vai radīt neērtības visiem pasažieriem, aizkavēt reisu un saukt policiju, vai arī nopirkt biļeti svešam bērnam par saviem līdzekļiem? Un bieži autobusa vadītāji, izvēlas pēdējo variantu…Protams, var jau sacīt, ka tā ir viņu brīva izvēle un nav ko sūdzēties, ja pats izvēlējies maksāt!

Taču uz šīm situācijām var palūkoties arī no cita skatu punkta. Diemžēl mazie pasažieri autobusu vadītāju izpalīdzību reizēm mēdz izmantot arī  ļaunprātīgi. Patiesībā, vecāki naudu biļetei ir iedevuši, taču tā ir iztērēta citām vajadzībām vai arī mazais braucējs vienkārši ir izlēmis, ka nemaksās, jo zina – viņu tāpat no autobusa neizsēdinās.

Pašvaldības SIA “Ventspils reiss” aicina vecākus pārrunāt ar saviem bērniem gan vispārpieņemtās morāles normas, gan noteikumus, kas jāievēro, lai pārvietotos sabiedriskajā transportā, kā arī mudinātu atbildīgi rīkoties ar viņiem uzticēto naudu. Lai izvairītos no šādām situācijām, iesakām iegādāties universālās braukšanas kartes, kas ir gan nedaudz lētākas par vienreizējo braukšanas biļeti, gan ērtākas, jo bērnam nav nepieciešama skaidra nauda.

Tāpat atgādinām, ka pirmskolas vecuma bērniem līdz 7 gadiem (ieskaitot) brauciens sabiedriskajā transportā ir bez maksas, bet Ventspils pilsētā deklarētajiem skolēniem pašvaldība nodrošina iespēju iegādāties mēnešbiļeti ar atlaidi. Sīkāku informāciju par universālajām braukšanas skaita biļetēm un atlaidēm skolēniem un citiem izglītības iestāžu audzēkņiem var lasīt https://www.ventspilsreiss.lv/lv/kustibas-saraksti/bilesu-cenas/

Autobusa vadītāja darbs ir atbildīgs un grūts, un viņa galvenais pienākums ir vadīt autobusu nevis risināt sociāla rakstura problēmas. Cienīsim cilvēku, kurš sniedz pasažierim tik nepieciešamo pakalpojumu!

2023. gada 4. oktobrī