UzņēmumsAktualitātes

Sabiedriskais transports – daļa no pilsētas vēstures. 5. stāsts.

Sabiedriskais transports – daļa no pilsētas vēstures. 5. stāsts.

Kādi tik taksometri Ventspils ielās nav redzēti! Ar menbaltām rūtiņām uz sāniem, sarkanām “cepurītēm”, dzeltenām numuru zīmēm… Laiki iet, un laiki mainās, bet taksometri, tāpat ir redzami pilsētas ielās un ir daļa no pilsētas sabiedriskā transporta vēstures.

Vārds taksometrs cēlies no franču valodas, kur tā burtiskais tulkojums – cenas skaitītājs. Jau pašā nosaukumā ietverta šī pārvadājuma būtība – braucienu apmaksa pēc skaitītāja jeb taksometra rādījuma.

Ventspils ielās un apkārtnes ceļos taksometri mūsdienu izpratnē braukā jau gandrīz 100 gadu. Kā liecina vēstures avoti un senas fotogrāfijas, ventspilnieki ar tiem devušies ne tikai ārkārtas braucienos pa pilsētu, bet devušies arī atpūtas braucienos ārpilsētā.

Zināms, ka pēc Otrā pasaules kara, kad 1946.gadā tika nodibināts “ATK – 6” (vēlāk – “6.ATU”), uzņēmuma rīcībā bija 1 ārzemju markas “Villy” taksometrs un 19 kravas auto. Autobusu vispār nav! Pasažierus veda ar kravas automašīnām, kuru kravas kastēs bija uzstādīta koka būdas, lai varētu kaut nedaudz paslēpties no lietus un vēja. Pēc tāda brauciena pārvietošanās taksometrā droši vien bija īsta bauda.

Pagājušā gadsimta 50.gados Ventspilī jau 15 taksometri, 60. gados to skaits pārsniedz 20 transportlīdzekļus, 70. un 80.gados to skaits svārstās robežās no 25 līdz 28 mašīnām. Brauktgribētāju arī netrūka. Viena no taksometru pieturām esot atradusies pie nama  Kuldīgas ielā 43/45, un tur vienmēr esot stāvējusi rinda.

Lai arī iedzīvotāju skaits, salīdzinot ar 20.gs.70. un 80.gadiem Ventspilī ir samazinājies, pieprasījums pēc taksometru pakalpojumiem vēl aizvien ir aktuāls. Rindas gan vairs taksometru pieturās neredz, jo esam kļuvuši moderni, izmantojam mobilos telefonus, dažās aplikācijas un citas iespējas.

Varētu šķist, ka taksometri ir sabiedriskā transporta konkurenti, tomēr tā gluži nav, jo mērķi, kāpēc šis pārvietošanās veids tiek izmantots, ir atšķirīgi, tāpēc, strādājot godīgas konkurences apstākļos, iespējama mierīga līdzāspastāvēšana.

Ar 2012.gada izstādes materiālu par taksometriem iespējams iepazīties ŠEIT.

2020. gada 20. augustā