UzņēmumsAktualitātes

Oktobris - pasažieru autotransporta darbinieku svētku mēnesis

Oktobris -  pasažieru autotransporta darbinieku svētku mēnesis

Lai arī kalendārā neviena svinamā diena, kas saistīta ar autotransporta nozari, nav iekļauta, tomēr rudens ir laiks, kad šīs nozares darbinieki atzīmē savus profesionālos svētkus. Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas biedriem šogad svētki dubultā, jo tika atzīmēta asociācijas 30 gadu pastāvēšana.

Autotransportu darbinieku dienai Latvijas teritorijā ir vismaz gandrīz 50 gadus sena vēsture, jo bijušajā PSRS teritorijā sāka atzīmēt 1976. gadā. Taču līdzīgas profesijas godināšanas dienas bijušas jau ilgi pirms tam, un tās septembrī vai oktobrī arī vēl mūsdienās tiek atzīmētas daudzās pasaules valstīs. 2011.gadā Latvijas Pasažieru asociācija vērsās pie valdības ar priekšlikumu iekļaut Autotransporta darbinieku dienu oficiāli atzīmējamo dienu skaitā. Diemžēl ierēdņi šo lūgumu nesadzirdēja…

Savukārt pati Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija dibināta pirms 30 gadiem  - 1993.gada 20.oktobrī, apvienojot 24 pasažieru pārvadātāju uzņēmumus, tajā skaitā arī firma “Ventspils auto” (šobrīd asociācija apvieno 33 pasažieru pārvadātāju uzņēmumus, tajā skaitā, PSIA “Ventspils reiss”).

Tas bija laiks, kad pasažieru autotransporta nozarē valdīja diezgan liels haoss, jo, mainoties saimniekošanas sistēmai, daudzi uzņēmumi, kas nodrošināja pasažieru pārvadājumus Latvijā, bija tuvu bankrotam; vietā nāca citi, kas ne vienmēr strādāja godīgi…

Arī likumdošanā, kas bija saistīta ar pasažieru pārvadājumiem bija daudz trūkumu. Latvijā tolaik bija tāda situācija, ka sabiedriskais transports bija ļoti nepieciešams, bet nozares attīstība nevienam neinteresēja. Tieši tad arī radās nepieciešamība dibināt organizāciju, kura rūpētos par nozares saglabāšanu un pasažieru pārvadātāju aizstāvību.

Jau pirmajā pastāvēšanas gadā asociācija izstrādā virkni priekšlikumu situācijas uzlabošanai, piemēram, par braukšanas maksas atvieglojumiem, jo teorētiski toreiz braukšanas maksas atlaides autobusos pienācās ļoti daudz pasažieru kategorijām, taču pārvadātājs ne vienmēr saņēma kompensāciju par sniegto pakalpojumu.

Laikrakstā “Lauku Avīze” 1994.gada 4.janvārī rakstīts: „… valdība ir noteikusi braukšanas maksas atlaides no 50% līdz 100% apmēram 23 iedzīvotāju un amatpersonu kategorijām. (...) bez maksas  vai par puscenu autobusu pakalpojumus var izmantot ap 600 000 valsts iedzīvotāju vai 35 – 45% no pasažieru skaita.” (tajā skaitā: deputāti, policisti un ugunsdzēsēji, prokurori un izmeklētāji, tiesu medicīnas eksperti, karavīri un citi….)

Laika gaitā LPPA organizējusi arī dažādas protesta akcija, piemēram, 2001.gadā 22. februāra protesta mērķis bija piesaistīt valdības un sabiedrības uzmanību kritiskajam autoceļu un ielu stāvoklim. Lai uzlabotu to kritisko stāvokli, valdībai tika pieprasīts visu 2002. gadā iekasēto degvielas akcīzes nodokli novirzīt Valsts autoceļu fondam.

Protams, ka savas pastāvēšanas 30 gados, sadarbojoties gan ar Satiksmes ministriju, gan Valsts SIA “Autotransporta direkcija”, gan Pašvaldību savienību un citām organizācijām, LPPA paveikusi vēl daudz ko nozarei nozīmīgu; organizēti arī vērtīgi pieredzes apmaiņas braucieni, popularizēts veselīgs dzīvesveids, 20 gadus organizējot veselības spartakiādes (starp citu, 4 reizes tā ar “Ventspils reiss” palīdzību organizēta Ventspilī).

Atzīmējot savas darbības 30 gadus un par godu oficiāli neapstiprinātajai Autotransporta darbinieku dienai, LPPA 20.oktobrī Vecauces pilī organizēja svinīgu pasākumu, kura laikā godināja nozares darbiniekus. Arī pieci “Ventspils reiss” darbinieki -  grāmatvede Aleksandra Ganža, autotransporta mazgātāju brigadiere Gaļina Upīte, autobusu vadītāji Raimonds Briedis, Arnis Bāliņš un Andris Junghāns -  saņēma atzinības rakstus par aktīvu darbību un ieguldījumu Latvijas pasažieru autopārvadājumu attīstībā.

Ievērojot tradīciju, sakām lielu paldies pilnīgi visiem “Ventspils reisa” darbiniekiem. Par ieguldīto darbu un uzticību uzņēmumam. Savukārt  nedēļas nogalē aicinām pasažierus uzsmaidīt savam autobusa vadītājam un novēlēt priecīgus profesionālos svētkus – Autotransporta darbinieku dienu, kura šogad iekrīt svētdien, 29.oktobrī.

Attēlā no kreisās puses:  Raimonds Briedis, Arturs Lieģis,  Arnis Bāliņš, Gaļina Upīte, Aleksandra Ganža  

Atzinības rakstu saņem Gaļina Upīte

Atzinības rakstu saņem Aleksandra Ganža

Atzinības rakstu saņem Arnis Bāliņš

Atzinības rakstu saņem Raimonds Briedis

Andris Junghāns ar saņemto Atzinības rakstu

2023. gada 25. oktobrī