UzņēmumsAktualitātes

Mainīti bagāžas pārvadāšanas noteikumi sabiedriskajos transportlīdzekļos

Mainīti bagāžas pārvadāšanas noteikumi sabiedriskajos transportlīdzekļos

2019. gada 11. oktobrī stājas spēkā grozījumi sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtībā, kas noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr.599. Viens no grozījumiem saistīts ar izmaiņām bagāžas pārvadāšanas kartībā – tiek mainīti rokas bagāžas izmēri, kā arī precizēts, kur brauciena laikā bagāžai jābūt novietotai.

Tiek samazināts bez maksas pārvadājamās bagāžas izmērs un svars

Ministru kabineta noteikumos Nr.599 veiktās izmaiņas nosaka, ka turpmāk pasažieri sabiedriskā transportlīdzekļa salonā bez maksas var pārvadāt bagāžu, kura

 • ir viegli pārnēsājama
 • kuras izmērs (garums, platums, augstums) nepārsniedz 40 x 40 x 20 cm
 • svars nepārsniedz 8 kg.

Līdz šim MK sabiedriskā transportlīdzekļa salonā bez maksas varēja pārvadāt bagāžu, kura ir viegli pārnēsājama un kuras veids un iesaiņojums atļāva to bez grūtībām novietot paredzētajā vietā (plauktā vai zem sēdekļa). Šādas bagāžas izmērs (garums, platums, augstums) bija noteikts 60 x 40 x 20 cm, bet svars – līdz 20 kg.

Lai pārvadātu lielāka izmēra un svara bagāžu, pasažieriem ir jāiegādājas bagāžas biļete, kuras cenu novadu un starppilsētu maršrutos pasūtītājs (Valsts SIA “Autotransporta direkcija”) noteikusi 20% apmērā no pilnas biļetes cenas. Bagāžas biļete jāiegādājas arī tiem pasažieriem, kas paši izmanto braukšanas maksas atlaides, jo bagāžas pārvadāšanai atlaides netiek piemērotas.

Precizēts, kur bagāža jānovieto

Grozījumi paredz arī stingrākus noteikumus, kas jāievēro, bagāžu novietojot autobusā. Turpmāk, saskaņā ar noteikumiem, rokas bagāžu pārvadā

 • bagāžas plauktā, ja attiecīgā modeļa transportlīdzeklī izgatavotājrūpnīca šādu vietu ir paredzējusi;
 • vietā zem priekšā esošā sēdekļa;

Izmaiņas bagāžas pārvadāšanas kārtībā pamatotas ar nepieciešamību pielāgoties reālajai situācijai, pēdējo gadu laikā, samazinoties pasažieru plūsmai, arvien pārvadājumos arvien vairāk tiek izmantoti mazas ietilpības autobusi (līdz 30 sēdvietām), kuros nav speciālu vietu bagāžai (plaukti, atsevišķas bagāžas novietnes u. c.).

Bagāžas biļetes iegādes kārtība “Ventspils reiss” apkalpotajos starppilsētu maršrutos

Bagāžas biļetes starppilsētu reisiem var iegādāties tikai pie konkrētā reisa autobusa vadītāja. Tas saistīts ar to, ka, iegādājoties bagāžas biļeti, autobusa vadītājs to marķē, piestiprinot pie tās pasaknīti ar biļetes numuru un tā nodrošinot, ka bagāžas vienību saņems tas pasažieris, kas viņu arī nodevis. Pasažieriem jāievēro, ka bagāžu autobusa bagāžas nodalījumā ievieto un no tā izņem tikai autobusa vadītājs.

Kas vēl jāzina par bagāžas pārvadāšanu

 • Bagāžu nedrīkst novietot pasažieriem paredzētā vietā vai vietā, kur tā traucē citiem pasažieriem
 • Ja viens pasažieris pārvadā vairākas bagāžas vienības, jāmaksā par katru vienību
 • Par bagāžu, kura pārvadājuma laikā atrodas kopā ar pasažieri sabiedriskā transportlīdzekļa salonā, atbild pasažieris, bet par bagāžas nodalījumā novietotās bagāžas saglabāšanu pārvadājuma laikā atbild pārvadātājs
 • Pasažieris nodrošina, lai bagāža būtu pārvadāšanai un saglabāšanai atbilstošā iepakojumā
 • Bez maksas drīkst pārvadāt kruķus, bērnu ratiņus, personu ar invaliditāti riteņkrēslus, kā arī bagāžu, kurai viens no bagāžas izmēriem pārsniedz noteikto izmēru (piemēram, saliekamā makšķere, slēpes, ragaviņas)
 • Bez maksas pārvadā suni, kas sniedz pavadoņa vai asistenta pakalpojumu
 • Par dzīvnieka vai vairāku dzīvnieku (ja tie atrodas vienā būrī, konteinerā vai somā) pārvadāšanu jāmaksā kā par vienu bagāžas vienību

2019. gada 21. oktobrī