UzņēmumsAktualitātes

Kas jāzina par iekāpšanu un izkāpšanu starppilsētu autobusu maršrutos

Kas jāzina par iekāpšanu un izkāpšanu starppilsētu autobusu maršrutos

Nereti no pasažieriem esam saņēmuši jautājumus par to, kāpēc starppilsētu maršruta autobuss nav apstājies, lai uzņemtu vai izlaistu pasažieri tur, kur viņam ērtāk. Diemžēl, izmantojot sabiedrisko transportu, šādas iespējas nav, jo pasažieru uzņemšana un izlaišana starppilsētu autobusos notiek saskaņā ar normatīvajos dokumentos noteikto kārtību.

Pasažieru uzņemšanas un izlaišanas kārtība noteikta ar Ministru kabineta noteikumiem nr. 634 Sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanas kārtība maršrutu tīklā, kuros ir teikts, ka sabiedriskā transporta pakalpojumi reģionālajos maršrutos tiek organizēti, izvēloties pēc iespējas taisnāko ceļu starp pieturām (pasažieru apmaiņas vietām), kā arī starp maršruta sākuma un beigu punktiem. Tāpat tiek skaidrots, ka starppilsētu autobusu maršrutā pārvadātājam jānodrošina pasažieru iekāpšana autobusā un izkāpšana no tā autoostā, kā arī kustības sarakstā norādītajās pieturās.

Par to, kādās pieturās iespējams izkāpt un iekāpt, var uzzināt interneta vietnē https://www.1188.lv/, kurā aplūkojama maršruta karte, redzams pulksteņa laiks, kad autobusam pieturā jāpiestāj. Savukārt pieturās jābūt izvietotām informatīvajām norādēm, kurās aplūkojams gan autobusu kustības saraksts, gan redzama informācija par pasažieru pārvadātāju.

Izvēloties iekāpt vai izkāpt kādā no pieturām, kas iekļauta autobusu kustības sarakstā, pasažieris, iegādājoties biļeti, maksā  atbilstoši noteiktajam tarifam. Biļetē tiek norādītas arī pieturas - no kuras līdz kurai biļete ir derīga.

Pamatojoties uz pasažieru priekšlikumiem, pasažieru pārvadātāji, tajā skaitā “Ventspils reiss”, sadarbojoties ar pasūtītāju - Valsts SIA “Autotransporta direkcija” iekļāvuši maršrutos arī cita veida pieturas, kurās autobuss apstājas tikai pēc pieprasījuma. Visbiežāk tās atrodas apdzīvotās vietās netālu no maršruta galapunkta un nav iekļautas autobusa kustības sarakstā, tāpēc arī braukšanas biļete tiek pārdota kā no galapunkta vai kā līdz galapunktam.

Piemēram, maršrutā Ventspils - Kuldīga pasažieri tiek uzņemti un izlaisti arī pieturā “Lielais laukumus”, taču biļetes cena ir tāda pati, kā no Ventspils autoostas vai līdz tai, ja brauc pretējā virzienā. Līdzīgi ir arī maršrutā uz Liepāju.

Mūsu pieredze liecina, ka visvairāk neskaidrību par šīm pieturām ir maršrutā uz Rīgu un atpakaļ, tāpēc atgādinām, ka “Ventspils reisa” apkalpotajos maršrutos Rīgas virzienā iespējams iekāpt arī šādās pieturās:

  • reisos, kas atiet no Ventspils autoostas līdz plkst. 7.10, tiek apkalpotas pieturas “Viesnīca Vilnis” un “Siguldas iela” (pie krustojuma ar Rindas ielu);
  • reisos, kas no Ventspils autoostas atiet pēc plkst. 7.10, Pārventā tiek apkalpota pietura “Kurzemes iela”.

Savukārt, tuvojoties Rīgai, izkāpt iespējams pieturās:

  • “Liepājas iela” un “Telts iela”.

Rīgas pilsētā, braucot virzienā uz Ventspili, autobusi pēc pieprasījuma apstājas šādās pieturās:

  • “Telts iela” un “Zolitūdes iela”.

Savukārt, iebraucot Ventspilī, izkāpšana atļauta šādās pieturās:

  • reisos, kas Ventspils autoostā pienāk plkst. 21.55, plkst. 22.02 un plkst. 23.20, pasažieru izlaišana notiek 4 pieturās: “Tārgales iela” (pie Siguldas ielas), “Embūtes iela”, “Viesnīca Vilnis” un “Kustes dārzs”;
  • pārējā laikā 2 pieturās: pie degvielas uzpildes stacijas “Viada” Kurzemes ielā un pieturā “Kustes dārzs”;
  • pasažieru ērtībām Ventas upes kreisajā krastā (pilsētas pusē) iespējams izkāpt arī pieturā “Lāčplēša iela”.

Atgādinām, ka visas iepriekš minētajās pieturās autobuss apstājas tikai pēc pieprasījuma. Tāpēc, ja pasažieris vēlas iekāpt autobusā, ir jāpaceļ roka, lai autobuss apstātos pieturā. Savukārt, ja ir vēlme izkāpt kādā no iepriekš norādītajām pieturām, tad pasažierim savlaicīgi par to jāpasaka autobusa vadītājam.

2024. gada 16. februārī