UzņēmumsAktualitātes

Kāpēc svarīgi būt redzamam?

Kāpēc svarīgi būt redzamam?

Jau desmito gadu novembris ir mēnesis, kad pašvaldības SIA Ventspils reiss organizē tradicionālo akciju “Ventspils reiss tevi vienmēr pamanīs!”, kuras laikā "neredzamajiem" pasažieriem kopā ar braukšanas biļeti dāvinot atstarotāju vai atstarojošo vesti, tā rūpējoties ne tikai par autobusu vadītāju, bet arī citu satiksmes dalībnieku drošību.

Visbiežāk tiek uzskatīts, ka atstarotājs vai atstarojošā veste ir nepieciešama lauku iedzīvotājiem, taču CSDD statistika liecina, ka vairāk nekā  80% negadījumu, kuros iesaistīti “neredzamie gājēji”, notiek tieši apdzīvotās vietās. Tāpat svarīgi atcerēties, ka diennakts tumšajā laikā neapdzīvotās vietās un slikti vai nevienmērīgi apgaismotās apdzīvotās vietās atstarotājs jālieto ne tikai gājējiem, bet arī velosipēdistiem. Ar atstarojošo elementu jābūt aprīkotiem arī bērnu un invalīdu ratiem un citiem pārvietošanās līdzekļiem.

Lai arī šobrīd satiksmes dalībnieki kļuvuši apzinīgāki un 80% no viņiem atstarojošos elementus ikdienā lieto, satiksmes drošības eksperti, analizējot dažādu valstu pieredzi šajā jomā, ir secinājuši, ka lielu problēmu rada tie aptuveni 20% gājēju un velosipēdistu, kuri vēl aizvien ir “neredzami” un līdz ar to vairāk apdraudēti.

Ir zināms, ka autovadītājs gājēju bez atstarotāja ierauga vēlu – 30 līdz 50 metru attālumā, kas ne vienmēr ir pietiekams, lai  laikus nobremzētu. Savukārt cilvēku ar labu atstarotāju var ieraudzīt pat kilometra attālumā, ja transportlīdzeklis brauc ar tālajām gaismām, bet ar tuvajām gaismām  tie ir vidēji 300 metri.

Lūk, te arī ir atbilde uz jautājumu, kāpēc ir svarīgi būt redzamam - lai neapdraudētu sevi un arī citus satiksmes dalībniekus.

Satiksmes drošības eksperti norāda arī uz to, ka tumšajos gadalaikos iespēju robežās  vajadzētu izvēlēties spilgtas krāsas vai gaišāku apģērbu, kas ir labāk pamanāms. Ir jāpievērš uzmanība arī tam, lai atstarotājus neaizsedz, piemēram, ar somu. Vislabāk – lai tie atrodas apģērbam uz muguras un uz cepures. Svarīgs ir arī atstarotāja lielums. Atstarotājs nedrīkst būt mazāks par 15 kvadrātcentimetriem (tas ir vismaz sērkociņu kastītes lielumā). Atstarotājs jāpiestiprina tajā ķermeņa pusē, kas atrodas tuvāk ceļa braucamajai daļai. Lentveida atstarotājus, kādus dāvina “Ventspils reiss”, ieteicams aplikt ceļgala augstumā vai ap roku ķermeņa pusē, kas atrodas tuvāk brauktuvei.

Akcijas “Ventspils reiss tevi vienmēr pamanīs” galvenā mērķauditorija ir gados vecāki cilvēki un bērni, jo šīs pasažieru grupas veido lielāko riska grupu. Piemēram, pirms dažiem gadiem apdrošināšanas sabiedrības BALTA veica pētījumu, kura rezultāti liecināja, ka tikai aptuveni 50% vecāku ir pārliecināti, ka viņu atvases ikdienā lieto atstarotājus. Uz jautājumu, kāpēc bērni atstarotāju nelieto 47 %  vecāku norāda, ka viņu atvases nepārvietojas pa ceļiem, kur atstarotājs būtu vajadzīgs; 27 % bērnu mēdz par atstarotāja lietošanu piemirst, bet gandrīz desmitā daļa bērnu to nelieto, jo viņiem tas nešķiet stilīgi.

Akciju atzinīgi novērtējuši ne tikai dažādi eksperti un pasažieri, bet arī autobusu vadītāji. Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī šogad akcijas laikā paredzēts izdalīt aptuveni pustūkstoti atstarotāju un atstarojošo vestu. To, ka akcija ir būtisks uzņēmuma ieguldījums satiksmes drošībā, apliecina gan ekspertu novērtējums, uzņēmumam piedaloties dažādos konkursos, un tas, ka “Ventspils reiss”  6 gadus pēc kārtas atzīts par Latvijas Drošāko pasažieru pārvadātāju, kā arī saņēmis citas godalgas.

Un atstarotāja lietošana nebūs nav modes un stila jautājums. Tā ir drošība!

2020. gada 4. novembrī