UzņēmumsAktualitātes

Ceļot var arī ar sabiedrisko transportu

Ceļot var arī ar sabiedrisko transportu

Sākoties vasaras sezonai un uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai valstī,  pakāpeniski pieaug pasažieru skaits, kā arī interese par iespējām ceļot, izmantojot sabiedrisko transportu. Tāpēc atgādināsim, ka ceļot iespējams arī ar sabiedrisko transportu, tikai nepieciešams ievērot elementārus noteikumus.

Kāpēc izvēlēties sabiedrisko transportu? Vispirms sabiedriskā transporta pasažieris iegūst laiku sev, jo nav jāseko līdzi situācijai uz ceļa – var palasīt grāmatu, klausīties savu iemīļoto mūziku vai noskatīties filmu. Taču jāatceras, ka tā ir vieta, kur ierobežotā platībā ilgāku laiku vienkopus uzturas daudz dažādu cilvēku. Tāpēc jāievēro pieklājība un nedrīkst traucēt citiem pasažieriem ar skaļas mūzikas klausīšanos vai ilgām telefona sarunām.

Nereti pasažieri vēlas brauciena laikā padzerties vai arī apēst kādu uzkodu. Protams, tas nav aizliegts, un daudzos starppilsētu autobusos ir pieejami arī atgāžamie galdiņi, kas piestiprināti priekšā esošajam sēdeklim. Tomēr jāatceras, ka autobuss nav sabiedriskās ēdināšanas iestāde, un pārējiem pasažieriem ēdiena smarža, ietinamā papīra čaukstoņa un skaļa čāpstināšana var būt traucējoša. Tāpēc  jāizvēlas tādi produkti, kuriem nav izteiktas smaržas un kuri ir viegli izmantojami. Nav vēlams lietot birstošu  un lipīgu pārtiku, konditorejas izstrādājumus, kuri drūp, saldējumu un tamlīdzīgi, jo ar tiem viegli piegružot autobusa salonu un nosmērēt sēdekļus. Dzērienam iesakām izvēlēties tikai tīru ūdeni, jo saldinātie un gāzētie dzērieni, atverot pudeli, nereti izšļācās uz visām pusēm. Ūdens radīs tikai mitrumu, kas izžūs, kamēr no pārējiem dzērieniem radīsies nepatīkami traipi.

Sabiedriskajā transportā aizliegts lietot alkoholisko dzērienus, kā arī iekāpt ar atvērtām dzērienu pudelēm. Jāatceras, ka autobusa vadītājam ir tiesības neuzņemt pasažieri, kas ir alkoholisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā.

Ceļotāji bieži izvēlas ņemt līdzi arī velosipēdus un nelielu bagāžu. Pašvaldības SIA “Ventspils reiss” velosipēdus pārvadā autobusu bagāžas nodalījumos tajos reisos, ko apkalpo lielas vai vidējas ietilpības starppilsētu autobusi, tāpēc pirms došanās ceļā vajadzētu painteresēties, kāds autobuss būs konkrētajā reisā. Velosipēds ir jāiesaiņo tā, lai nenotraipītu pārējo pasažieru bagāžu un lai to būtu viegli ievietot un izņemt no bagāžas nodalījuma. Par velosipēda pārvadāšanu ir jāmaksā, jo starppilsētu sabiedriskā transporta pakalpojuma pasūtītājs Latvijā par bagāžas pārvadāšanu ir noteicis konkrētu maksu 20 % apmērā no pilnas biļetes cenas.

Bez maksas sabiedriskajā transportā var pārvadāt rokas bagāžu līdz 8 kg, ja tās izmēri nepārsniedz 40 x 40 x 20 cm, kā arī, piemēram, kruķus, bērnu ratiņus un  invalīdu ratiņkrēslus, ja sabiedriskā transportlīdzekļa tehniskās iespējas to pieļauj; suņus, kaķus, dekoratīvos putnus, mājputnu vai dekoratīvo dzīvnieku mazuļus, kas pārvadājami dzīvnieku aizsardzības jomu reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ( vakcinācijas apliecība, uzpurnis, pavada, dzīvnieks jāievieto somā  u.c.). Pasažierim, kurš pārvadā dzīvnieku, jārūpējas, lai tas netraucē citus pasažierus.

Atgādinām, ka jau 2018.gadā izveidota tūrisma karte "Latvijas valstiskuma veidošanās ceļi", kurā iekļauti 7 maršruti, kurus iespējams izbraukt ar sabiedrisko transportu. Tāpat, izmantojot sabiedrisko transportu, iespējams izstaigāt atsevišķu Jūrtakas posmus. Sīkāku informāciju par šo var atrast  interneta vietnēs celotajs.lv un jurtaka.lv.

2020. gada 10. jūnijā