UzņēmumsAktualitātes

Bērnu drošība ceļu satiksmē – visas sabiedrības atbildība

Bērnu drošība ceļu satiksmē – visas sabiedrības atbildība

Atbalstot Valsts SIA Autotransporta direkcija iniciatīvu atzīmēt Bērniem drošas pārvietošanās dienu, pašvaldības SIA Ventspils reiss vēlas uzsvērt, ka bērnu drošība sabiedriskajā transportā ir ne tikai paša bērna, bet arī visas sabiedrības atbildība.

Johanness Mario Zimmels, pasaulslavens vācu bestselleru autors, savulaik ir sarakstījis grāmatu “Cilvēks nav vientuļa sala”. Tā vien gribas to teikt arī par situācijām, kad dažādos ceļu satiksmes vai sadzīves negadījumos ir iesaistīti bērni, jo bieži vien no tiem varētu izvairīties, ja vien apkārtējā sabiedrība spētu pārvarēt savu vienaldzību un apzināties, ka situācija un lietas, kuras pieaugušajiem šķiet pašsaprotamas, bērniem ir svešas.

Bērns ceļu satiksmē nav vientuļa sala, tāpēc vēlamies aktualizēt lietas, ko pieaugušie pasažieri un citi satiksmē iesaistītie varētu darīt, lai palīdzētu novērst nelaimes gadījumus.

  • Ja autobusā vai uz ielas redziet vientuļu un apjukušu bērnu, piedāvājiet palīdzību, negaidot, kad bērns to lūgs! Bērni mēdz būt kautrīgi, īpaši stresa situācijās. Bieži vien pieaugušie situācijas var atrisināt ar dažu vārdu palīdzību.
  • Ja redzat, ka bērns pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus, aizrādiet! Lai arī bērna reakcija šādos gadījumos var būt negatīva, aizrādījums tomēr var uz mirkli aizkavēt bērna rīcību, un dzīvības cena bieži vien ir tikai mirkļa vērta…

Bērnu drošības jautājumos svarīga ir arī vecāku iesaiste, tāpēc aicinām

  • pārrunāt un kopīgi izstaigāt, kā arī izbraukt ar sabiedrisko transportu visus maršrutus, ko ikdienā mēro bērns. Īpaša uzmanība jāpievērš sabiedriskā transporta pieturvietām un citām riskantākajām vietām ceļā;
  • skaidrojiet bērnam, kādēļ ir svarīgi ievērot ceļu satiksmes noteikumus gan kā gājējam, gan pārvietojoties ar transportlīdzekli (arī skrejriteni un velosipēdu);
  • atgādiniet par drošību, pārvietojoties ar velosipēdu vai skrejriteni, jālieto personīgie aizsarglīdzekļi: obligāti – ķivere. Likums noteic, ka bērniem līdz 12 gadu vecumam ķivere ir obligāta, savukārt pēc šī vecuma ķiveres valkāšana braukšanas laikā ir ieteicama;
  • pievērsiet bērna uzmanību tam, ka satiksmē uzmanība jāpievērš apkārt notiekošajam – jāredz un jādzird, kas notiek ap viņu. Gan kājām ejot, gan braucot nedrīkst skatīties un rakstīt telefonā vai klausīties mūziku austiņās, īpaši bīstami tas var būt dzelzceļa sliežu tuvumā.

Atgādinām, ka tumšajā gadalaikā ir būtiski būt redzamam – tas ir, valkāt apģērbu, kurā ir iestrādāti atstarojošie elementi vai arī izmantot atstarotāju vai atstarojošo vesti. Gādājot par bērnu drošību, Ventspils reiss jau vairāk nekā 10 gadus organizē akciju Ventspils reiss tevi vienmēr pamanīs!, kad neredzamajiem pasažieriem dāvinām atstarotājus vai atstarojošas vestes.

Atcerēsimies, ka bērni vēl tikai mācās būt gan daļa no sabiedrības, gan ceļu satiksmes, un gan vecāki, gan ikviens sabiedrības loceklis var būt labs paraugs, ievērojot tos pašus noteikumus, kurus gaidāt no mazajiem satiksmes dalībniekiem – šķērsot ielu pie zaļās gaismas signāla un atļautās vietās, nepārkāpt satiksmes noteikumus, cienīt citus tās dalībniekus.

2023. gada 16. oktobrī