Mājdzīvnieku pārvadāšana sabiedriskajā transportā nav retums, taču nereti gadās situācijas, kad braucienu nākas atteikt, jo netiek ievēroti mājdzīvnieku pārvadāšanas noteikumi. Kas tad īsti jāzina pasažierim, kurš brauc kopā ar savu mājas mīluli?
Mājdzīvnieku pārvadāšanu sabiedriskajā pasažieru autotransportā reglamentē Ministru kabineta noteikumi Nr. 599 “Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtība”. Šie noteikumi ir saistoši gan reģionālajos (novada un starppilsētu), gan pilsētas pārvadājumos. Papildus jāievēro arī dzīvnieku aizsardzības jomu reglamentējošie normatīvie dokumenti jeb Nr. 322 “Dzīvnieku pārvadāšanas noteikumi”.
Saskaņā ar minētajiem noteikumiem autobusā ir atļauts pārvadāt suņus, kaķus, dekoratīvos putnus, mājputnu vai dekoratīvo dzīvnieku mazuļus, ievērojot šādus nosacījumus:
Tāpat minētie noteikumi paredz, ka, pārvadājot mājas (istabas) dzīvniekus Latvijas Republikas teritorijā, mājdzīvnieka īpašniekam līdzi jābūt Pārtikas un veterinārā dienesta pilnvarota praktizējoša veterinārārsta izsniegtai vakcinācijas apliecībai vai mājas (istabas) dzīvnieka pasei.
Personai, kura ved dzīvnieku, ir jārūpējas, lai tas brauciena laikā netraucē citiem pasažieriem, kā arī ne dzīvnieks, ne tā pārvadāšanai paredzētais būris, konteiners vai soma nedrīkst aizņemt sēdvietu. Par viena vai vairāku dzīvnieku, ja tie atrodas būrī, konteinerā vai somā, pārvadāšanu pasažierim ir jāmaksā kā par vienu bagāžas vienību. Pat tad, ja mājdzīvnieks ir ļoti neliela izmēra klēpja sunītis, pasažiera pienākums ir iegādāties bagāžas biļeti un ievērot visus iepriekš minētos pārvadāšanas nosacījumus.
Bez maksas, bez uzpurņa, speciālas somas, konteinera vai būra autobusos var pārvadāt suņus, kuri sniedz pavadoņa vai asistenta pakalpojumu.
2024. gada 16. aprīlī