Kad dienas kļūst īsākas un tumšās diennakts stundas garākas, pašvaldības SIA “Ventspils reiss” turpina tradīciju un organizē akciju “Ventspils reiss tevi vienmēr pamanīs!”, kuras laikā "neredzamajiem" pasažieriem dāvina atstarotājus un atstarojošās vestes.
Akcija tiek organizēta jau 13 reizi, un šogad tās galvenā mērķauditorija ir Ventspils pilsētas bērni un skolēni. Maldīgs ir sabiedrības uzskats, ka atstarotāji jānēsā, tikai pārvietojoties pa lauku ceļiem. Pieredze liecina, ka redzamība diennakts tumšajā laikā ir slikta arī pilsētās. Par to liecina arī statistikas dati, jo lielākā daļa ceļu satiksmes negadījumu, kuros iesaistīti neredzamie gājēji, notiek tieši apdzīvotās vietās.
Saskaņā ar CSDD datiem, 2022. gadā ceļu satiksmes negadījumos tika ievainoti 565 bērni, smagi ievainoti – 50 bērni, savukārt 5 gājuši bojā. Diemžēl šie skaitļi, laikam ejot, nesamazinās, tāpēc gada tumšajā laikā jautājums par bērnu drošību uz ceļa ir īpaši aktuāls.
Pētījumi rāda, ka gājējs bez atstarojošiem elementiem autovadītājiem ir redzams aptuveni 20 metru attālumā, bet gājējs ar atstarotāju - pat 140 metru attālumā. Svarīgi, lai atstarotājs būtu redzams gan no priekšpuses, gan no muguras. Pasažieriem vēlamies atgādināt, ka atstarotāja, atstarojošās vestes vai atstarojošo elementu esamība pie apģērba tumšajā diennakts laikā paaugstina ne tikai katra personiskās drošības līmeni, bet aizsargā arī pārējos satiksmes dalībniekus, ka arī palīdz autobusa vadītājam laikus pamanīt potenciālo pasažieri autobusa pieturā.
Ikdienā ir ļoti daudz veidu, kā likt sevi pamanīt – sākot no parasta atstarotāja, atstarojošās vestes vai atstarojošiem elementiem, ko iestrādāt apģērbā; var izmantot atstarojošos aerosolus un, protams, mūsdienīgas virsdrēbes, uz kurām jau ir atstarojošie elementi. Bet, ja gadījies nokļūt tumšā vietā bez atstarojoša apģērba vai atstarotāja, der atcerēties, ka praktiski visiem taču ir telefons, kurā ir iebūvēta lampiņa. Paspīdinot to, noteikti padarīsiet sevi redzamāku citiem satiksmes dalībniekiem.
Interesants ir fakts, ka atstarotāja prototips radīts jau sen - tālajā 1934. gadā, un tam par iedvesmu kalpojušas kaķa acis, kas tumsā spīd.
2023. gada 21. novembrī