Aktualitātes

„Ģimenei draudzīgu komersantu” 4

„Ģimenei draudzīgu komersantu” 4

Pašvaldības SIA „Ventspils reiss” ceturto gadu pēc kārtas atzīts par „Ģimenei draudzīgu komersantu”, un tādējādi gūts apstiprinājums tam, ka uzņēmums pievērš uzmanību ģimeniskajām vērtībām, ģimenes dzīves un darba vides uzlabošanai.

Jau ceturto gadu pēc kārtas kā balvu par ieguldīto darbu un atbildīgo attieksmi kapitālsabiedrība „Ventspils reiss” saņēmusi Labklājības ministrijas piešķirto statusu „Ģimenei draudzīgs komersants”, ko piešķir uz vienu gadu un ko vakar, 8.jūnijā, Atbildīgas biznesa nedēļas ietvaros pasniedza Labklājības ministrijas parlamentārā sekretāre Karīna Korna, kas savā uzrunā uzsvēra, ka “jebkuram darbiniekam ir divas ģimenes – mājās un darbā, tāpēc cilvēkam jājūtas novērtētam un pie ģimenes nav jāzogas slepus, slēpjoties no darba devēja. Arī bērni ir darbs”.

Šis gads bija īpašs ar to, ka daudziem uzņēmumiem statuss tika piešķirts  pirmoreiz. To, ka pieaug uzņēmēju intereses par darba un ģimenes dzīves saskaņošanu, atzīmēja arī Labklājības ministrs Jānis Reirs, sakot, ka  „Ģimenei draudzīga komersanta statuss tiek piešķirts jau devīto reizi, un ir gandarījums, ka interese par tā iegūšanu ar katru gadu pieaug. Tas liecina, ka arvien vairāk uzņēmumu izvēlas atbildīgu biznesu, veicinot darbiniekiem, klientiem un viņu ģimenēm piemērotu vidi, labvēlīgu attieksmi un savstarpējo cieņu. Rūpes un atbildība ir pamatprincipi gan cilvēka, gan uzņēmuma izaugsmei".2016.gadā tas piešķirts 24 Latvijas uzņēmumiem (2015.gadā – 12).

Uzņēmumi, kam statuss piešķirts, tika apzināti un atlasīti sadarbībā ar Ilgtspējas indeksu, kopīgi izstrādājot un indeksa aptaujas anketā iekļaujot atbilstošus kritērijus par ģimenei draudzīgas politikas īstenošanu uzņēmumā gan savā komercsabiedrībā, gan plašākas sabiedrības kontekstā, piemēram, sniedzot pakalpojumus un nodrošinot atbilstošu vidi.

Pašvaldības SIA „Ventspils reiss” varēja sniegt pozitīvu apliecinājumu praktiski visos kritērijos, kā arī papildināt tos tikai ar sev raksturīgo. Uzņēmuma prioritāte un veiksmes atslēga ir motivēts, profesionāls un lojāls darbinieks. Lai mazinātu kadru mainību un piesaistītu darbiniekus ilgtermiņā, uzņēmumā ir ieviestas vairākas ikmēneša piemaksas, ka būtiski papildina ģimenes budžetu; piemēram, izdienas piemaksa, kas tiek izmaksāta darbiniekiem, kuru darba stāžs ir vismaz 1 gads un nesmēķētāju piemaksa, kura ir ne tikai materiāls atbalsts, bet veicina arī veselīgu dzīvesveidu. Ja darba pienākumi atļauj, ir iespējams strādāt elastīgu vai nepilnu darba laiku, kā arī veikt darbu attālināti. Atbalsts darba laika organizācijā darbiniekiem tiek sniegts arī pēc individuāla pieprasījuma, darbiniekam vienojoties ar struktūrvienības vadītāju, it īpaši tas attiecas uz darbiniekiem ar maziem bērniem. Tiek domāts arī par to, lai strādājošie kopā ar ģimenes locekļiem varētu piedalīties dažādos sporta un atpūtas pasākumos.

Viens no būtiskākajiem faktoriem statusa piešķiršanai, ir modernais uzņēmuma autobusu parks. Plānots, ka šī gada laikā pasažieru pārvadājumi pilsētas autobusu maršrutos 100 % tiks nodrošināti tikai ar zemās grīdas autobusiem, kas atvieglo pārvietošanos cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un vecākiem ar bērnu ratiņiem. Arī daļa no starppilsētu maršrutos kursējošiem autobusiem ir piemēroti cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un vecākiem ar bērnu ratiņiem.

Rūpējoties par pakalpojuma pieejamību, Ventspils autoosta projektēta tā, ka iekļūšana tajā ir ērta jebkuram, arī  vecākiem ar bērnu ratiņiem un cilvēkiem ratiņkrēslos. Visu diennakti tiek nodrošināta iespēja izmantot sanitāro mezglu, kas piemērots arī invalīdiem,  un bērnu pārtinamo galdu. 2016.gada pirmajā pusgadā Ventspils autoostas uzgaidāmajā zālē izvietots bērnu rotaļu stūrītis, tiek plānots veikt uzlabojumus sanitārajā telpā, lai māmiņām, būtu iespēja ērtāk pabarot un pārtīt mazuli.

Savās uzrunās statusa saņēmēji uzsvēra vairākas prioritātes, kas būtiskas ģimenei draudzīgam komersantam – lai darbinieks no darba atgriežas sveiks un vesels; rūpes par ģimeni – tās ir rūpes par nākamo darbinieku; mierīgs, līdzsvarots darbinieks, kam nav jāuztraucas par bērniem, darbu veic produktīvāk.

„Ģimenei draudzīga komersanta” statusu piešķir no 2007.gada, bet no 2011.gada šī statusa saņemšana iespējama tikai tad, ja uzņēmums piedalās ilgtspējas indeksa noteikšanā. Tā mērķis ir izcelt tos uzņēmumus, kas rūpējas par darba vidi un veicina ģimenisko vērtību stiprināšanu sabiedrībā un labklājības līmeņa paaugstināšanos, jo stipras ģimenes veido stipru nāciju.

2016. gada 9. jūnijā