Aktualitātes

Esi drošs sabiedriskajā transportā un uz ielas

Jau daudzus gadus pašvaldības SIA „Ventspils reiss” prioritāte ir drošība. Par to tiek domāts jau slēdzot līgumus par autobusu iegādi, kā arī organizējot autobusu vadītāju apmācību un praktisko iemaņu pārbaudes gan ceļu satiksmes noteikumos, gan autobusu vadīšanā. Tomēr ikvienam satiksmes dalībniekam jāzina un jāatceras, ka par savu drošību vispirms ir atbildīgs katrs pats.

Tāpat kā šoferiem, gājējiem un velosipēdistiem, arī sabiedriskā transporta pasažieriem jāievēro vairāki noteikumi, lai varētu justies droši.

Ventspils pilsētā pasažieru ērtībām kursē tā dēvētie mikriņi jeb maršruta autobusi Nr.20 - 24, kas pasažierus uzņem un izlaiž ne tikai pieturās, bet jebkurā vietā, kur to atļauj ceļu satiksmes noteikumi un netiek apdraudēta satiksmes drošība. Lai droši pārvietotos ar šo maršrutu autobusiem, jāievēro:

  • lai apstādinātu autobusu iekāpšanai, pasažierim laikus jāpaceļ roka un jāatrodas vietā, kur netiek traucētu satiksmes plūsma. Ja autobusa vadītājs jūs pamanīs pēdējā brīdī, viņam būs strauji jābremzē, un tas var radīt bīstamas situācijas;
  • savu vēlmi izkāpt jāizsaka savlaicīgi un pietiekami skaļi, lai autobusa vadītājs varētu uzsākt manevru. Tas pasargās no straujas bremzēšanas un, protams, no negatīvām emocijām.

Autobusu varam gaidīt pieturā, taču arī šajā gadījumā jābūt gana uzmanīgiem, lai sabiedriskais transports nepabrauktu garām. Pasažieri mēdz sūdzēties:„ Sēdēju pieturā un gaidīju autobusu, bet tas pabrauca man garām un neapstājās!” Ievērojiet:

  • autobuss pieturā jāgaida tā, lai autobusa vadītājs var jūs redzēt;
  • visdrošāk būs tad, ja pacelsiet roku arī šajā gadījumā – tā būs garantija, ka autobusa vadītājs sapratīs - jūs vēlaties iekāpt tieši šajā autobusā.

Atcerieties, ka braukšanas laikā pārvietoties pa autobusa salonu nav vēlams un ka par savu izkāpšanu autobusa vadītājam varat paziņot, nospiežot signālpogu.

Iestājoties tumšajam diennakts laikam noteikti jālieto atstarotājs, taču šogad ar to vairs nepietiks – ir atbalstīts priekšlikums, ka gājējiem un velosipēdistiem diennakts tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām būs jālieto apģērbs (veste) ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem. Šāds apģērbs diennakts tumšajā laikā būs jāvalkā arī apdzīvotās vietās, kas nav pietiekami un vienmērīgi apgaismotas. Minētie grozījumi ceļu satiksmes noteikumos stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālajā portālā Latvijas Vēstnesis.

Der ievērot, ka sabiedriskais transports nav piemērota vieta personiska rakstura sarunām, jo nekad nevar zināt, kas dzird sarunu un kādam nolūkam var dzirdētais var tikt izmantots.

Ja ievērosim šos ne īpaši sarežģītos ieteikumus, būsim laipni  un saprotoši, arī braucieni sabiedriskajā transportā  būs patīkamāki. Uzsmaidiet gan sev, gan savam šoferītim - tas taču nemaksā neko!

2014. gada 5. septembrī